Akut Gecesi Konuşması – 26 Mart 2009

MERHABA, AKUT GECESİNE HOŞGELDİNİZ.

DEĞERLİ ZAMANINIZI AYIRIP, ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU BU SIKINTILI GÜNLERE RAĞMEN AKUT GECESİ’NE KATILARAK DESTEK VERDİĞİNİZ İÇİN, SESİMİZİ DUYDUĞUNUZ İÇİN TÜM AKUT AİLESİ ADINA HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 

BU AKŞAM SIRADIŞI BİR ÖYKÜ DİNLEYECEKSİNİZ. İÇİNDE YÜKSEK BİR İNSAN SEVGİSİ VE ÜLKE SEVGİSİ TAŞIYAN BİR AVUÇ DUYARLI VE ÖZVERİLİ DAĞCININ ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLAYAN, TÜRKİYE’NİN İLK GÖNÜLLÜ ARAMA VE KURTARMA EKİBİ AKUT’UN ÖYKÜSÜNÜ…

BUNDAN 15 YIL KADAR ÖNCE İLK KIVILCIMI, BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEYECEK SAYIDA DAĞCININ ZİHNİNDE ŞEKİLLENEN GÖNÜLÜ BİR ARAMA KURTARMA EKİBİ OLUŞTURMA FİKRİ, BUGÜN SİZLERLE BİRLİKTE TÜRKİYE’NİN EN ETKİLİ VE GÜÇLÜ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN BİRİNE DÖNÜŞÜYOR.

AKUT’UN 13 – 14 YILLIK ÇALIŞMALARINI, HER ŞART ALTINDA VE COĞRAFYADA KURTARDIĞI YÜZLERCE CANI, AFETLER VE ACİL DURUMLARA MÜDAHALE KONULARINDA TÜRKİYE’DE YARATTIĞI DEĞİŞİMİ,  MARMARA DEPREMİNDEKİ GÖNÜLLÜ AMA DİSİPLİNLİ ÇALIŞMALARIYLA UYANDIRDIĞI SİVİL TOPLUM HAREKETİNİ, ÖRGÜTLENMENİN GÜCÜNÜ, GÖNÜLLÜLÜĞÜ VE KARŞILIKSIZ YARDIMSEVERLİĞİ, KARŞIMIZA ÇIKARTILAN ENGELLERİ, VATANIN LAFLA DEĞİL ANCAK EYLEMLE SEVİLEBİLECEĞİNİ SİZE SAATLERCE ANLATABİLİRİM, ANCAK BU AKŞAM SADECE 5 DAKİKANIZI ALACAĞIM.

BU BEŞ DAKİKANIN İKİ TEMEL MESAJI OLACAK;

BİRİNCİSİ HEPİNİZİN YAKINDAN TANIDIĞI ÇOK DEĞERLİ HAMİLERİMİZ VE DESTEKÇİLERİMİZLE BİRLİKTE NEDEN SİZE SESİMİZİ DUYURMAK İSTEDİĞİMİZLE İLGİLİ OLACAK.

ÇOĞUNUZ AKUT’U İLK KEZ, KATILDIĞIMIZ 34. ARAMA VE KURTARMA ÇALIŞMASI OLAN 17 AĞUSTOS 1999 MARMARA DEPREMİ İLE DUYDUNUZ. O ZOR GÜNLERDE SADECE 2 EKİBİMİZ VARDI VE O İKİ EKİPLE 220 YURTTAŞIMIZI ENKAZLARIN ALTINDAN ÇEKİP ALMIŞTIK. TÜRKİYE AKUT GÖNÜLLÜLERİNİN O ZOR GÜNLERDEKİ ÇABALARINI ÇOK TAKDİR ETTİ VE HİÇ UNUTMADI.

BUGÜN ARTIK 18 EKİBİMİZ VAR VE DAHA GÜÇLÜYÜZ, DAHA HAZIRLIKLIYIZ VE DAHA ÇOK OLAYA MÜDAHALE EDEBİLİYORUZ.

NEDEN BÜYÜDÜĞÜMÜZÜ VE NEDEN AKUT EKİPLERİNİN SAYISINI ARTIRDIĞIMIZI SİZE RAKAMLARLA ANLATMAK İSTİYORUM.

İLK 3 YILIMIZDA, 1996 – 1998 ARASINDA YILDA ORTALAMA 7 ARAMA KURTARMA GÖREVİNE KATILMIŞTIK, İKİNCİ 3 YILIMIZDA YILDA 18, ÜÇÜNCÜ 3 YILIMIZDA YILDA 46, DÖRDÜNCÜ 3 YILIMIZDA YILDA 64, GEÇEN YIL 2008 YILINDA İSE 99 DEFA ARAMA VE KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILDIK.

BU YÜZDEN BU GECE SİZ ÇOK DEĞERLİ KONUKLARIMIZA SESİMİZİ DUYAN VAR MI? DİYE SESLENİYORUZ. SİZLER BİZİM SESİMİZ DUYDUKÇA, BİZ DAHA ÇOK EKİP KURABİLİYOR, DAHA İYİ MALZEMELER ALABİLİYOR, DAHA ÇOK YARDIMA MUHTAÇ İNSANA ULAŞABİLİYOR VE DAHA ÇOK HAYAT KURTARIYORUZ.

ÇÜNKÜ BİZ KENDİMİZİ DÜNYANIN VE İNSANLARIN GERİ KALANINDAN AYRI OLARAK ALGILAMIYORUZ. BİZLER AYNI ÖZÜN, AYNI BÜTÜNÜN PARÇALARI OLDUĞUMUZA İNANIYORUZ. BU NEDENLE KENDİMİZİ SADECE AİLEMİZE, YAKINLARIMIZA, TANIDIKLARIMIZA KARŞI DEĞİL, HİÇ GÖRMEDİĞİMİZ, HİÇ TANIMADIĞIMIZ İNSANLARA KARŞI DA SORUMLU HİSSEDİYORUZ.

YIKILMIŞ BİR BİNANIN ENKAZI ALTINDA KORKU İÇERİSİNDE BEKLEYEN DEPREMZEDENİN ÇARESİZLİĞİNİ, DIŞARIDA BEKLEYEN AİLESİNİN ÜMİDİNİ İÇİMİZDE HİSSEDİYORUZ.

BİNGÖL’ÜN UZAK BİR KÖYÜNDE, METRELERCE KARIN KAPATTIĞI YOLUN ÖTESİNDE, DOĞUM YAPMAK ÜZERE OLAN BİR YOKSUL KÖYLÜ KADININ BEBEĞİNİ YİTİRME KORKUSUNU, GARİP KOCASININ ÇARESİZLİĞİNİ İÇİMİZDE HİSSEDİYORUZ.

SELDE MAHSUR KALAN VE ÇARESİZLİK İÇİNDE BEKLEYEN İNSANLARIN ENDİŞESİNİ, DOĞADA YARALANAN VE YARDIM BEKLEYEN BİR GENCİN YAŞAMA SARILMASINI, ACILARINI, UMUT DOLU BEKLEYİŞİNİ DE İÇİMİZDE HİSSEDİYORUZ.

BİR DEREDE BOĞULMUŞ EVLADININ CENAZESİNE ULAŞMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNEMEYEN, KORKUNÇ ACILAR İÇİNDE KIVRANAN BİR BABANIN YÜREĞİNDEKİ YANGINI İÇİMİZDE HİSSEDİYORUZ.

BİZ KENDİMİZİ VATANIMIZA VE MİLLETİMİZE KARŞI SORUMLU HİSSEDİYORUZ. TÜRKİYE’NİN VE TÜRK İNSANININ HER TÜRLÜ BAŞARISINDAN NASIL GURUR DUYUYORSAK, SANKİ BİZ BAŞARMIŞIZ GİBİ NASIL KOLTUKLARIMIZ KABARIYORSA, ACILARINI DA, SIKINTILARINI DA BİZ YAŞIYORMUŞUZ GİBİ İÇİMİZDE HİSSEDİYORUZ.

YANLIŞ ANLAŞILMASIN LÜTFEN, BU BÜYÜK ACILARIN HİÇBİRİNİ ÜSTLENMİYORUZ, BU ACILAR O TALİHSİZ İNSANLARIN ACILARI. ACIYI ONLAR YAŞIYOR, ONLAR ÇEKİYOR. BİZ SADECE EMPATİ YAPIYORUZ VE ACILARINA BİR NEBZE OLSUN MELHEM OLMAYA ÇALIŞIYORUZ,  İNSAN OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE GAYRET EDİYORUZ.

MUSTAFA KEMAL ANAFARTALAR’DA SORUMLULUK YÜKÜ ÖLÜMDEN BİLE AĞIRDIR DER. İŞTE BİZ BU AĞIR YÜKÜ TAŞIMAMIZA YARDIMCI OLMANIZ İÇİN SİZE SESİMİZİ SİZE DUYURMAK İSTİYORUZ.

KONUŞMAMIN İKİNCİ MESAJI İSE; 21. YÜZYILIN EN BELİRLEYİCİ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİNİN, HERŞEYİN DEVLETTEN BEKLENDİĞİ ANLAYIŞIN VE DÜZENİN, ARTIK YERİNİ HERKESİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKTİĞİ YENİ BİR ANLAYIŞA VE DÖNEME BIRAKTIĞIDIR.

HER YURTTAŞIMIZIN, YURTTAŞLIK SORUMLULUĞU İLE DEVLETİNE, MİLLETİNE YARDIMCI OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ.

BU ÇERÇEVEDE BİZİM BİR HAYALİMİZ VAR, BÜYÜK BİR HAYAL, İMKANSIZ DEĞİL AMA ZOR, ÇOK ZOR. ÇOK ÇALIŞMAK, BİRLİKTE ÇALIŞMAK, ÇOK EMEK SARFETMEK VE EN ÖNEMLİSİ BUNU BAŞARACAĞIMIZA İNANMAK GEREKİYOR.

BİZ TÜRKİYE’NİN VE TÜRK MİLLETİ’NİN AFETE DAYANIKLI, ACİL DURUMLAR KONULARINDA BİLİNÇLİ, DUYARLI VE HAZIRLIKLI BİR ÜLKE VE TOPLUM OLMASINI İSTİYORUZ. PLANSIZLIKTAN, DÜŞÜNCESİZLİKTEN, GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞMAKTAN, ÇARESİZLİKTEN İNSANLARIMIZ ARTIK ÖLMESİN İSTİYORUZ.

SİZLERLE PAYLAŞMAYA ÇALIŞTIĞIM BU İKİ KONUDA ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ, SİZLERİN DE TAKİP ETTİĞİ GİBİ YILLARDIR GÖSTERİYORUZ.

BİZE SİZLERE KENDİMİZİ DOĞRU ANLATMA FIRSATI VEREREK ARTIK TANIŞTIĞIMIZ VE BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLADIĞIMIZ BU GECEDEN SONRASINI İSE, BİRLİKTE YOL ALACAĞIMIZ VE HEP DİLE GETİRDİĞİMİZ GİBİ, GELECEĞİMİZİ BİRLİKTE KURTARACAĞIMIZ, AKUT’UN ÇALIŞMALARININ İVME KAZANACAĞI YENİ BİR SÜRECİN BAŞLANGICI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ.

GECEMİZE KATILARAK VARLIĞINIZLA VE İHTİYACIMIZ OLAN EKİPMANLARIN TEMİNİ KONUSUNDA DEĞERLİ KATKILARINIZLA VERDİĞİNİZ DESTEKLERLE BİRLİKTE, ARTIK AKUT’UN GELECEĞİNDE SİZLER DE VARSINIZ. BUGÜNE DEK TAMAMEN GÖNÜLLÜLÜK VE KARŞILIKSIZ YARDIMSEVERLİK İLKELERİYLE, DEPREMLERDEN SELLERE, DAĞ KAZALARINDAN ÇIĞLARA, TEKNİK KURTARMALARDAN ORMAN YANGINLARINA, KRİMİNAL OLAYLARDAN TRAFİK KAZALARINA KADAR 528 ARAMA KURTARMA GÖREVİNDE 748 CAN KURTARDIK.

BUNDAN SONRAKİ TÜM ARAMA KURTARMA GÖREVLERİNDE VE KURTARACAĞIMIZ TÜM CANLARDA SİZLERİN DE HAKKI OLACAKTIR. AKUT’UN GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARINI, KURTARDIĞI CANLARI BASIN ARACILIĞIYLA TAKİP ETTİKÇE, ARTIK HER BİRİNDE SİZLERİN DE PAYI VE KATKISI OLDUĞUNU HİSSETMENİZİ DİLERİM.

SON OLARAK SESİMİZİ DUYDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.