Anadolu’nun Kutsal Toprakları ve Akut

AKUT – Arama Kurtarma Derneği olarak, 12 yılı aşkın bir süredir amatör bir ruh ve profesyonel bir yaklaşımla ülkemiz ve insanımız için gönüllü çalışmalarımızı giderek artan bir ivmeyle sürdürüyoruz. Türkiye’nin en disiplinli ve etkili sivil toplum örgütlerinden biri olma bilinci ve sorumluluğuyla 2004 yılında çok özel ve özgün bir proje daha gerçekleştirdik.

 

“Önlemler, Hazırlık, Müdahale ve İyileştirme” olarak bölümlenen Afet Zararlarının Azaltılması çalışmalarının en önemli ve temel unsurları olan “önlemler” ve “hazırlık” aşamalarına, bir diğer değişle “zarar azaltma” çalışmaları olarak nitelendirilebilecek “risk yönetimi” safhasının önemine dikkat çekmek ve afet öncesi, sırası ve sonrası doğru davranış biçimlerini mümkün olduğu kadar çok sayıda yurttaşımızla paylaşmak amacıyla hazırladığımız özel donanımlı tırımız ve ambulansımızla 4 ay boyunca Anadolu yollarını aştık ve milletimizle  kucaklaştık.

Çok iyi biliyoruz ki, daha afet yaşanmadan başlayan zarar azaltma çalışmalarında doğru bilgi ve yeterli hazırlık ile hareket edilirse ve gerekli önlemler bilimin ve akılın yol gösterdiği şekilde alınırsa, afetleri afet yapan muazzam yıkım gücü önemli ölçüde kontrol altına alınabilir ve kitlesel afete dönüşebilecek en büyük tehditler bile sadece birer doğa olayı olarak kalırlar.  Öncülük, yol açıcılık, ufuk açıcılık, liderlik ruhumuz ve koşulsuz vatan sevgimiz, her zaman olduğu gibi bu kez de bizlere yol gösterdi. 2004 yılında AKUT ANADOLU TIRI projesini, yılların verdiği birikimimizin ve bir yıla yaklaşan yoğun bir ön çalışmanın ve emeğin ürünü olarak milletimize ulaştırmak üzere hazırladık.

AKUT ANADOLU TIRI projesi, AKUT’un her türlü gücünü ve kaynağını aldığı Anadolu insanına gönül borcu olarak gerçekleştirildi. Bu eşsiz vatan topraklarında yaşayan her bir yurttaşımızın, üzerinde yaşadığı güzelim coğrafyadaki doğa olaylarına bağlı kendine özgü riskleri ve tehditleri doğru olarak öğrenmesi, değerlendirmesi ve buna yönelik önlemlerini alabilmesine yardımcı olmak amacıyla, eğitim malzemelerimizle birlikte uzun yolculuğumuzu başlattık.

Bu düşünce ile, Türkiye’nin bütün illerini tek tek ziyaret ederek, toplumumuzun afetler hakkında bilinçlendirilmesi amacıyla 8 Nisan 2004 tarihinde Taksim Meydanında başlattığımız “AKUT ANADOLU İLE KUCAKLAŞIYOR” projesi, 11 Nisan 2004 tarihinde, bir milyona yakın vatandaşımıza birebir ulaşarak, yola çıktıktan tam 126 gün sonra Kadıköy Belediye Binasının önünde sona erdi. AKUT ANADOLU TIRI uzun yolculuğunu bitirdiğinde, milletimizin yürek dolu sevgisi, coşkusu, duası ve güveninin yanısıra, bizler için kutsal bir  emanet daha taşıyordu; 81 ilimizden teker teker özenle alınan, bir avuç vatan toprağı.

Bu özgün TÜRKİYE TOPRAK HARİTASI, ATA’mızın kutsal emaneti yüce Devletimizin en kutsal ocağına, Genel Kurmay Başkanlığımıza armağan edilmek üzere, her karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış Türkiye’mizin 81 ilinden özenle alınan tertemiz Vatan toprağıyla oluşturuldu. Anayasamızın 3. ve 4. maddelerinde koruma altına alınan; “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” maddesinde ifade edildiği şekliyle Vatan toprağının bölünmez bütünlüğüne olan koşulsuz bağlılığımızı ve kahraman dedelerimiz ve ninelerimiz gibi bu uğurda her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu ifade eden bir sembol olarak hazırlandı.

Dört ay boyunca 15.000 küsur kilometreyi, zorlu dağ geçitlerini, sonsuz virajları, gece karanlığını, buzlu – karlı, çukurlu – çakıllı yolları, yağmurlu – fırtınalı günleri, gölgede 45 dereceye varan sıcakları ve güzelim Anadolu yollarını aşıp milletimize ulaştık ve kucaklaştık. Bir vatandaşımıza bile, afetler daha yaşanmadan afet planlaması yapmayı, önlem almayı, hazırlıklı olmayı, önlemleri talep etmeyi öğretebildiysek ne mutlu bizlere. Ülkemiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için gerekirse 15.000 kere 15.000 kilometreler aşar yine milletimizle kucaklaşırız. Çünkü biliyoruz ki geçmişimiz, bugünümüz, geleceğimiz, kültürümüz, varlığımız, refahımız ve mutluluğumuz hepsi aynı yerde buluşuyor. Ya hepimiz kazanacağız ya da hep birlikte kaybedeceğiz.

AKUT’u var eden oğullarınız, kızlarınız, evlatlarınız, kardeşleriniz olan bizler, nasıl enkazlardan, sellerden, çığlardan, dağ kazalarından bir can daha kurtarabilmek için, yüzlerce kez oradan oraya koştuysak ve çalıştıysak, bu toprak haritasında sembolleşen yüce Devletimiz, asil Milletimiz ve Vatanımız için de koşmaya, çalışmaya, hem de hiç durmamacasına, hiç yorulmamacasına koşmaya ve çalışmaya kararlıyız.

Derneğimizin temel değerleri olan; “karşılıksız yardımseverlik” ve “gönüllülük” ilkeleri çerçevesinde yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalarımızda yol göstericimiz, her zaman Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Henüz Harp Okulu sıralarında öğrenciyken; “Engellerden hiçbiri bilimden yararlanmayı önleyemez” diyen Atatürk, yıllar sonra bunu “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözleriyle hayata geçirmiş ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin her türlü faaliyetine akıl ve bilimin egemen olmasını” temel ilke olarak benimsemiştir. O’nun yolunda ilerlemekten bir an bile tereddüt etmeyen AKUT ailesi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da ATA’sının gösterdiği bilim ve akıl yolundan hiçbir zaman ayrılmayacaktır.

AKUT ANADOLU TIRI projesi ve bu özgün  TÜRKİYE TOPRAK HARİTASI, AKUT Gönüllüleri tarafından bu inanç ve görüşler çerçevesinde hazırlanmıştır.

Saygılarımızla,

ALİ NASUH MAHRUKİ
AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ BAŞKANI