Gezgin Olmak

Gezmek, kişinin vizyonunu, hoşgörüsünü, üretkenliğini arttıran bir okul gibidir. Gezen kişi, kendisini, yaşamı, dünyayı, diğerlerinden çok daha doğru ve detaylı kavrar.

Bu sayede kendi yolunu çok daha belirgin ve tutarlı çizer. Yaşamın içine karışmış küçük detayları ve bu detaylarda saklanan mutluluğu yakalar. Bu da gezgini daha mutlu, çevresine karşı sevgi dolu, kendisiyle ve herkesle barışık, meraklı, coşkulu, kendine güvenli, daha başarılı ve üretken yapar.

Zanzibar’ın dar sokaklarında kaybolmak, Alaska’nın muhteşem doğasına aşık olmak, Himalayaların muazzam boyutlarına hayran olmak, Endonezya’da, Afrika’da, Avustralya’da bambaşka kültürlerden gelen ama dünyayı benzer efsaneler ve söylencelerle anan ve aynı sevecenlikle kavramış olan yerli halklarla iletişim kurmak, Patagonya’da Deniz Aslanlarını, Deniz Fillerini yakından görmek bir gezgin için unutulmaz tecrübelerdir. Bu duyguları yaşayan sıradan bir insan bile bir daha asla eskisi gibi olamaz. Çünkü artık çok renkli ve zengin bir dünyanın kapılarını aralamıştır. Bundan sonra, hep daha fazlasını görmek ve öğrenmek ister. Bu tecrübeler hem kişiliğini geliştirir, zenginleştirir hem de kişinin dünya üzerindeki yerini, varlığını anlamasına yardımcı olur.

Gezen kişi, yaşadığı ilginç ve sıradışı tecrübeler sayesinde, yaratılıştaki bütüncüllüğü kavrar ve önce kendi toplumuna sonra da bütün dünyaya karşı bir sorumluluk taşıdığını, taşıması gerektiğini hisseder. Bu duygu onu daha üretken ve çevresine daha faydalı bir birey yapar. Batı ülkelerinde aileler bize göre çok erken yaşlarda çocuklarını kendi başlarına dünyayı tanımaya gönderirler. 17 – 18 yaşındaki delikanlılar, kızlar okullarına bir yıl ara verip, dünyayı tanımaya çıkarlar. Bilmedikleri bir coğrafyada, kendi ayakları üzerinde durmayı deneyimlemek hem onları kendine güvenli ve güçlü bireyler yapar, ki döndüklerinde kendi toplumlarına çok daha faydalı bireyler olurlar, hem de olağanüstü güzellikler ve renklerle dolu bambaşka kültürleri tanımanın getirdiği sevgiyi, dostluğu, anlayışı, hoşgörüyü yaşarlar.

Zorluklar muhakkak ki her yerde vardır. Ama bu sadece bilmeyen için ciddi bir tehdit unsuru olabilir. Oysa çevresini gözlemlemeyi ve kendine dikkat etmeyi öğrenen tecrübeli bir gezgin, bu zorlukların üstesinden rahatça gelir. Hem zorluklarla başa çıkmak da, en az herşeyin keyifli ve sakin gitmesi kadar yapıcıdır.

Gezginler birbirlerini dünyanın ilginç yörelerinde, uzak coğrafyalarda bulurlar. Tecrübeli bir gezgin, kendisi gibi tecrübeli bir gezgini, tarihi bir çayevinde oturmasından, eski bir çarşıda alışveriş ederken dükkancıyla kurduğu ilişkiden, sırt çantasını omuzunda taşıma şeklinden, hatta ayakkabılarının ya da sandallarının eskiyen yerlerinden bile tanır.