Fri01192018

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Kitaplar Kitaplar

Kitaplar

Kendi Everest’inize Tırmanın

Kendi Everestinize Tırmanın

DOĞAN CÜCELOĞLU’NUN ÖNSÖZÜ;

Bir Pazar sabahı eşim Yıldız ve onun anababasıyla Sapanca’da göl kıyısında kahvaltıya gittik. Masamıza hizmet eden genç, konuşmalarımıza kulak kabartıyor, bizim sohbetimizle ilgileniyordu.

Bir Dağcının Güncesi

Bir Dağcının Güncesi

Bugün Stepanov' la tanıştım, elli iki yaşında, kibirli bir tip. Ayak parmaklarının hepsini Pobeda' ya 3. Tırmanışında kaybetmiş. Club bars' ın direktörü ve Khan-Tengri ve Pobeda tırmanışlarının şefi. Artık programı o hazırlıyor ve önceki programı alt üst etti.

Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir

Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir


Çok iyi anlamalıyız ki; vatan lafla, sloganlarla sevilmez, vatan eylemle sevilir. Askerlikle sınırlı olmamakla birlikte bütün askeri birliklerde yazdığı gibi; “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” Biz görevimizi herkesten iyi yapmaya çalışırız. Bugüne kadar da Allah’ın izniyle yüzümüzü hiç kara çıkarmadık.        

Bir Hayalin Peşinde

Bir hayalin peşinde

BİR - İKİ

Çok iyi bir denizci de olan Pierre Loti, "İzlanda balıkçısı"nda, Sylvestre, Yann`ı Gaud ile evlenmeye ikna etmeye çalıştığında Yann`a şu sözleri söyletir;

Everest’te İlk Türk

Everest'te İlk Türk

"...11 Mayıs sabahı hava oldukça iyi ; bunun üzerine 7 km. Aşağıdaki Rongbuk manastırı' na kırk beş dakikalık bir koşu yaptım, doğrusu aklimatizasyonum çok iyiymiş, koşu boyunca ve sonrasında hiçbir yorgunluk hissetmedim.

Yeryüzü Güncesi

Yeryüzü Güncesi

Vahşi doğada başı derde girenlerin şaşırdıklarından bahseder Jack London; “İnanması zor gelir ya da daha doğrusu iki ziyaret arasında anımsaması zor olur ama vahşi doğa bize ne olduğuyla hiç ilgilenmez.

Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi

Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi

1 Kasım Cumartesi Sarnath Saat 06:00'da, Japon rahiplerin davullarla yaptığı sabah pujasının sesleriyle uyandım. Budizm'i benimsemiş her ülkenin, kendine özgü rituel uygulamaları var.