Türk Gibi Güçlü mü dediniz ? (Vertical Dergisi – Aralık 1997)

Rusya Dağcılık Federasyonu ona “Kar Leoparı” lakabını taktı. Bu acaba Türk dağcı Nasuh Mahruki hızlı tırmanıyor mu demek? Evet ama hepsi bu değil; Nasuh birkaç yıldır oldukça şaşmaz bir ritimle gerçekleştirme zincirinin halkalarını birbirine bağlıyor.

Bir buçuk yıldan biraz daha kısa bir sürede; Everest’e, Aconcagua’ya, Vinson’a, Kilimanjaro’ya, Elbruz’a, Mc.Kinley’e ve Kosciusko’ya, yani kürenin her kıtasının en yüksek zirvelerine tırmandı. Tabii ki bu performansı gösteren ilk kişi o değil. (Şu anda 60 kadar insan bu yılmaz meydan okumayı gerçekleştirmiş durumda.) Bununla beraber o, ilk Türk, ilk Müslüman ve en genci. Özellikle de dünyanın çatısına “yalnızca” ulaşan ilk Türk ve müslüman.

Nasuh, Rusya’da 7000 metreden yüksek beş zirveye ulaştı; Khan-Tengri (7010m.), Lenin (7134m.), Eugenia Korjenevskaya (7105m.), Communism (7495 m.)ve hepsini de güzellikle sonuçlandırmak için, solo Pobeda (7439 m.); lütfen.

Dağcılık yeteneklerinin ötesinde Nasuh yazıyor ve yolculuklarından sayısız değerli fotoğraflar getiriyor. Şu anda Türkiye?de dağcılık, Everest ve kovaladığı hayaller üzerine, İstanbul?un sayısız kitapçılarının çoğunda bulunan üç kitabı yayımlanmış durumda.

Bizim “Kar Leoparı”, 29 yaşında güzel bir parkur gerçekleştirdi; tutkusunun da yardımıyla, burada kalmayacak gibi görünüyor. Zaten Eylül ve Ekim’de Cho Oyu’da bulunan Vertical ekibi de Nasuh’u oradan geçerken gördüler.

Yıldırım gibi hızıyla, mükemmel ve süratli bir tırmanışla “Türkuaz Tanrıça”ya damgasını vurdu. Şimdiden K2’nin hayallerini kurmaya başladı bile…

Vertical dergisi Aralık 1997…