Akut Vakfı Kuruldu

AKUT VAKFI KURULDU ve AKUT, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN DÜNYA AFETLERİYLE MÜCADELE GÜCÜNE KABUL EDİLDİ.

Sevgili arkadaşlarım,

Başlıktan da belli olduğu gibi bugün sizlerle iki tane çok önemli haber paylaşmak istiyorum.

Merakla takip ettiğiniz gibi en az 3 yıldır üzerinde konuştuğumuz, aylardır önhazırlıklarını yaptığımız ve haftalardır da İstanbul, Kocaeli ve Bursa ekiplerimizden katılan gönüllülerimizle birlikte büyük bir ciddiyet ve özveriyle hazırlandığımız INSARAG sınıflandırma tatbikatını başarıyla tamamladık.

11 – 14 Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen bu tatbikat sürecinde gerçekten müthiş bir emek ve müthiş bir özveri gözlemledi herkes. Biz bu tatbikatı sadece geçmedik, aynı zamanda sürecin her anında AKUT’un kurum kültürünü ve değerlerini de en iyi şekilde yansıtmayı başardık. Bunu konuştuğumuz sınıflandırmacılar ve gözlemcilerin ifadelerinden ve bize karşı olan yaklaşımlarından çıkararak söylüyorum. Misafirlerimizin tümünde AKUT gönüllülerinin coşkusu, adanmışlığı, bitmeyen enerjisi, gözlerindeki ışıltı gerçekten iz bıraktı, farkımız bir kez daha fark edildi…

Geçtiğimiz günlerde kuruluşu resmi gazetede yayınlanan AKUT VAKFI’nın ardından, AKUT’un 15. yılında gerçekleştirdiği en önemli olay olan INSARAG sınıflandırması AKUT’umuzu, Türkiye’nin AKUT’unu ikinci 15 yılında çok daha güçlü, çok daha başarılı ve çok daha faydalı işler yapabileceği bir yere taşıyacak.

Bu projede o kadar çok kişinin emeği var ki, altalta yazsak en az 100 ismi yazmamız gerekir. Bu nedenle bu işe kalkışmıyorum, emeği geçen herkesin eline, emeğine, yüreğine, bileğine sağlık.

Bu güzel haber için hazırladığımız basın duyurusunu ve AKUT VAKFI’nın resmi gazetedeki ilanının bağlantısını aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her iki gelişmenin de AKUT için, Türkiye için, dünya için hayırlı olmasını diliyorum.

Sevgiler,

Nasuh

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?

home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/07/20110710.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/07/20110710.htm

AKUT, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN DÜNYA AFETLERİYLE MÜCADELE GÜCÜNE KABUL EDİLDİ.

AKUT Arama Kurtarma Derneği 15. yılında, çalışmalarına yeni bir soluk ve yeni bir ivme kazandıracak çok önemli bir adım daha attı. Geçtiğimiz günlerde kuruluşu gerçekleştirilen AKUT VAKFI’nın ardından, Birleşmiş Milletler’in INSARAG – International Search & Rescue Advisery Group / Uluslararası Arama & Kurtarma Danışma Grubu’nun sınıflandırma tatbikatını başarıyla geçerek, dünyanın her yerinde meydana gelebilecek afetlerde, 45 kişilik bir ekip ve 3 tonluk malzeme ile 7 gün boyunca durmaksızın, kendine yeterli bir şekilde çalışabilecek kapasitede olduğunu gösterdi.

Bugüne dek Yunanistan, Tayvan, Hindistan, İran, Pakistan ve Haiti depremlerinde ve Mozambik selinde çalışan AKUT, bu sertifikasyonla birlikte dünyanın en yetenekli ve en iyi arama kurtarma ekipleri arasına kabul edildi. İzlanda, Fransa, Litvanya, İngiltere, Amerika ve Avusturalya’dan gelen 8 uzman denetçi ve 5 gözlemci’nin gözetiminde, 11 – 14 Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 4 gün süren zorlu bir tatbikat süreci sonucunda sertifikalandırıldığı bu uluslararası unvanla birlikte AKUT, Birleşmiş Milletler’in dünya afetleriyle mücadele gücüne dahil edildi.

Tamamen gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleri ile çalışmalarını aralıksız sürdüren AKUT’un, 15 yıl içerisinde geldiği yeri göstermesi açısından son derece anlamlı olan bu güzel haberi milletimizle paylaşmaktan büyük gurur duyuyoruz. Artık AKUT, Türkiye adına katıldığı tüm yurtdışı arama ve kurtarma görevlerinde, Türk Bayrağı’nın altında Birleşmiş Milletler’in logosunu da taşıyacak.

20 sayfalık, UNITED NATIONS INSARAG EXTERNAL CLASSIFICATION TEAM / BM INSARAG YABANCI EKİPLER DEĞERLENDİRME TAKIMI, raporunun sonunda AKUT için şu cümleleri kullanıldı;

“Yabancı Ekipler Değerlendirme Takımı; bu sınıflandırma tatbikatını düzenleyenlere, harika misafirperverlikleri ve mükemmel organizasyonları için teşekkür eder. Yabancı Ekipler Değerlendirme Takımı; tüm katılımcılarda, yüksek profesyonel yeteneklerle birlikte tam adanmışlık ve çok güçlü bir ekip ruhu gözlemlemekten gurur duymaktadır. Yabancı Ekipler Değerlendirme Takımı, INSARAG Sekreterliği adına AKUT’u tebrik eder”

Türk Milleti’nin eşsiz özverisi, duyarlılığı, çalışkanlığı ve yardımseverliğini göstermekten ve yardıma muhtaç insanlara yardıma koşmaktan her zaman en büyük mutluluğu yaşayan AKUT gönüllüleri olarak, bundan sonraki çalışmalarımızda ülkemizi, uluslararası arenanın en prestijli alanlarından biri olan dünya afetleriyle mücadele çalışmalarında, Birleşmiş Milletler çatısı altında gururla temsil edeceğimizi saygıyla kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Sevgilerimizle,

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Nasuh Mahruki